Ludzie ponad prawem

Jak wykorzystać prawo na swoją korzyść

Prawo rodzinne

2 min read

Najczęściej w swoi życiu możemy się spotkać z aspektami prawa rodzinnego. Dotyka ono przede wszystkim rodzin, w których dochodzi do rozwodów lub gdy rodzice nie są w związku a trzeba po rozstaniu podzielić się opieką nad dzieckiem i zadbać o środki na jego utrzymanie. Każdego dnia w sądach toczy się mnóstwo spraw rozwodowych, dotyczących pozbawienia władzy bądź praw rodzicielskich.

Rozwód

W Polsce każdego roku dochodzi do ponad 60 tysięcy rozwodów. Z czego prawie 30 % to tak zwane nowe małżeństwa, osoby poniżej 24 roku życia. Większość wyroków zapada bez orzekania o winie i to kobiety dużo częściej wnioskują o rozwód. To bardzo trudny czas zarówno dla partnerów jak i potomstwa. Niewiele par potrafi rozstać się z klasą, dlatego często korzysta się z pomocy prawnej. Małżeństwa często wzajemnie zrzucają na siebie winę i jeszcze na sali rozpraw potrafią się o to kłócić. Często sądy proponują separację, która da małżonkom dodatkowy czas na przemyślenie sprawy. Dlatego jeśli jesteśmy pewni, że chcemy rozwodu musimy przygotować dobre pismo i argumenty, które zaświadczą o całkowitym rozkładzie pożycia. Z drugiej strony, jeśli nie jesteśmy do końca przekonani o swojej decyzji to możemy skorzystać z pomocy mediatora lub psychologa. Warto powalczyć o małżeństwo dla siebie i dzieci.Alimenty

Prawem rodzinnym interesujemy się również przy podziale opieki nad dzieckiem i alimentami, które przysługują nieletniemu. Dzieci najczęściej zostają przy matkach, choć nie brakuje również ojców wychowujących potomstwo. Duża grupa rodziców między sobą ustala wysokość alimentów i trzyma się tych ustaleń. Po porady prawne czy do sądu zgłaszają się osoby, które takich świadczeń nie otrzymują. Z postanowieniem sądu łatwiej egzekwować należności. Ewentualnie dziecko może mieć wypłacane świadczenia z funduszu alimentacyjnego. W Polsce jest mnóstwo osób zalegających z alimentami, największy dłużnik ma już do zapłaty ponad 600 tysięcy. Rząd stara się zmieniać prawo, które zmusi alimenciarzy do płacenia. W przypadku, gdy osoba faktycznie pozostaje bez zatrudnienia będzie mogła odrobić swój dług podczas prac publicznych. Na pewno prawo musi zostać zaostrzone, bo to nie podatnicy powinni płacić na utrzymanie dzieci dłużników.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.