Ludzie ponad prawem

Jak wykorzystać prawo na swoją korzyść

Pozbawienie praw rodzicielskich

2 min read

W Polsce mamy dużo rodzin dysfunkcyjnych, które nie radzą sobie z opieką nad potomstwem. Wynika to z różnych czynników: uzależnień, niepełnosprawności lub tzw. całkowitej niezaradności życiowej. Cierpią na tym dzieci, które często chodzą głodne, są bite i wychowują się często w bardzo ciężkich warunkach. System prawny w naszym kraju stara się chronić takie dzieci przekazując je pod opiekę rodzin zastępczych.

Pobyt w rodzinie zastępczej

Kiedy dzieci przebywają w rodzinie zastępczej to rodzice najczęściej otrzymują czas od sądu, by zadbać o siebie, znaleźć pracę, pójść na odwyk, itd. Jest to czas, w którym rodzic ma pokazać, że naprawdę zależy mu na dzieciach i jest się w stanie nimi opiekować. Prawa rodzicielskie nie są odbierane lecz tylko władza. Program 500+ sprawił, że wiele rodzin walczy, żeby opiekować się swoimi dziećmi, gdyż jest to dla nich główny a często i jedyny dochód. Przebywanie w rodzinie zazwyczaj jest na okres czasowy, ale bardzo często ten czas się przedłuża. Rodzice dostają kolejne szanse, których nie wykorzystują. A sądy nie chcą od razu pozbawiać rodziców pełni praw. Z drugiej strony rzadko sami rodzice decydują się na zrzeczenie się tych praw.Ewentualna adopcja

Dzieci bardzo często latami tułają się po domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Czasowo wracają do rodziców, którzy obiecują poprawę a potem ponownie trafiają do ośrodków. Wszystko to sprawia, że dzieci te pozbawiane są szansy na normalne dzieciństwo. Im są starsze tym trudniej jest o adopcję. A proces adopcyjny nie rozpocznie się, gdy rodzice nie są pozbawieni praw rodzicielskich. Wydaje się, że w Polsce dzieje się to zdecydowanie za rzadko, sądy zwlekają z decyzją licząc na resocjalizację rodziców. Sami opiekunowie również skutecznie zwodzą sąd obiecując poprawę i licząc na zyski z 500+.

Na adopcję czeka dziś mnóstwo par w całym kraju, które przechodzą odpowiednie szkolenia, by móc się zająć dzieckiem. Więcej dzieci mogłoby żyć w godnych warunkach wśród kochających ludzi, jednak musi się zmienić prawo. Szacuje się, że w naszym kraju będzie przybywać osób z problemami płodności, co zwiększy ilość par chcących adoptować dzieci. Dlatego warto pomyśleć nad zmianą systemu, który usprawni cały proces.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.